فقدان سند راهبردی آموزش زبان های خارجی چالش آموزش زبان در کشور است

رضا خانی دانشیار دانشگاه ایلام گفت: فقدان کمیته راهبردی واحد و جامع در سطح سیاست گذاری های کلان آموزش زبان های خارجی در کشور و به تبع آن فقدان سند راهبردی آموزش زبان های خارجی در کشور، از مهمترین چالش های پیش روی جامعه آموزش زبان کشور است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، رضا خانی دانشیار گروه زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه ایلام گفت: فقدان کمیته راهبردی واحد و جامع در سطح سیاست گذاری های کلان آموزش زبان های خارجی در کشور و به تبع آن فقدان سند راهبردی آموزش زبان های خارجی در کشور، از مهمترین چالش های پیش روی جامعه آموزش زبان کشور است.


وی در ادامه افزود: زبانشناسی کاربردی به بررسی تعامل گسترده زبان با علوم مختلف می پردازد و اصولاً هر جا زبان باشد، زبانشناسی کاربردی هم حضور دارد. از همین رو شامل زیرمجموعه های متنوعی چون روانشناسی زبان، عصب شناسی زبان، جامعه شناسی زبان، تحلیل کلام، زبان و فلسفه، زبان و فرهنگ، زبان و فن آوری و غیره است. البته باید متذکر شوم، منظور از زبانشناسی کاربردی به هیچ وجه کاربرد زبانشناسی نیست، بلکه اصولاً در زبانشناسی کاربردی هدف بررسی تعاملات میان رشته ای و درک شگرف زبان در زندگی روزمره انسانهاست و اینکه به چه صورت و با چه کیفیتی زبان بر روح و جسم انسان و اجتماع تاثیر گذار و از روح و جسم انسان و اجتماع تاثیر پذیر است.


وی در ادامه افزود: اگرچه بیشترین تمرکز در گروه بر آموزش زبان انگلیسی است، اما به دلیل ماهیت ارتباطی دوسویه و چندسویه آموزش زبان انگلیسی با دیگر زیرمجموعه های زبانشناسی کاربردی؛ ناگزیر تحقیقات و پژوهش ها بیشتر میان رشته ای تعریف می شوند. اگرچه امیدواریم به زودی برنامه همه گروه های آموزشی ماموریت گراتر و هدفمندتر جهت رسیدن به نتایج ملموس تر در حوزه های خاص و پروژه های خاص علمی تعریف گردد.


وی با اشاره به مهمترین چالش های پیش روی آموزش زبان در ایران اضافه کرد:  آموزش زبان در ایران خوشبختانه در سال های اخیر شاهد رشد کمی و کیفی خوبی بوده است. با این حال نمی توان از دغدغه ها و چالش های موجود هم چشم پوشی کرد. فقدان کمیته راهبردی واحد و جامع در سطح سیاست گذاری های کلان آموزش زبان های خارجی در کشور و به تبع آن فقدان سند راهبردی آموزش زبان های خارجی در کشور، فقدان استانداردهای تعریف شده، تدوین شده و اعتبارسنجی شده ارزیابی، پیشرفت و صلاحیت تدریس، ناکافی بودن برنامه های مداوم ارتقاء حرفه ای مدرسان، زمان ناکافی و کتب غیراستاندارد موجود در مدارس و چالش های فرهنگی تدریس کتب بین المللی در موسسات آموزشی، از مهمترین چالش های پیش روی جامعه آموزش زبان کشور است.سریعترین موتور جستجوگر مطالب و خبر ، مطالب و اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاریها و سایت ها
خبر روز ، آخرین اخبار ، جدیدترین اخبار ، تیتر اخبار ، خبر ، اخبار سیاسی ، اخبار ورزشی ، اخبار اقتصادی ، اخبار فناوری ، اخبار هنری ، اخبار پزشکی ، اخبار حوادث
.تمامی اخبار توسط نرم افزار جستجوگر خبر سایت شاخه گردآوری شده و سایت شاخه در قبال محتوای اخبار مسئولیتی ندارد