خوابیدن در فرودگاه | چگونه به استراحت در فرودگاه بپردازیم؟؟

در سفر با هواپیما چه پروازتان به تاخیر افتاده باشد یا بین دو پروازتان یک توقف طولانی وجود داشته باشد، خوابیدن در فرودگاه می تواند به شما کمک کند متوجه گذر زمان نشوید و شما را برای ادامه سفرتان سرحال تر کند. متاسفانه فرودگاه ها محیط هایی پر سرو صدا و روشن هستند که در آن نمی توان به راحتی استراحت کرد، اما اگر یک جای خوب برای استراحت پیدا کنید و اسباب مورد لزوم برای احساس راحتی را از خانه با خود آورده باشید، می توانید به سادگی و به سرعت به خواب بروید. با همگردی همراه باشید تا نکات استراحت در فرودگاه را بیاموزید.
اگر می خواهید که نکات بیشتری در رابطه با سفر با هواپیما بدانید، به مقالات زیر مراجعه کنید:
در اولین تجربه سفر با هواپیما چه کارهایی انجام دهیم.، لباس مناسب سفر هوایی | در سفر با هواپیما چی بپوشیم؟ و نکات مهم در سفر با هواپیما | در سفر هوایی به این نکات توجه نمایید.
خوابیدن در فرودگاه


نکته اول : به سرعت به خواب رفتن


1) چشم هایتان را بپوشانید.


برای خوابیدن در فرودگاه، با پوشاندن چشم هایتان به وسیله لبه کلاه یا یک روسری، محیط را تاریک تر کنید. اگر هیچ لباس یا تکه پارچه ای برای پوشاندن چشم هایتان ندارید، سر خود را با دست هایتان بگیرید به صورتی که کف دستتان چشم هایتان را بپوشاند. این کار یک محیط تاریک تر و مناسب تر برای خوابیدن در فرودگاه فراهم می کند. اگر آرنج خود را به یک سطح محکم و ثابت مثل دسته صندلی تکیه بدهید، بسیار مفید خواهد بود. این کار باعث می شود که سر شما ، در زمان خوابیدن، یک تکیه گاه قابل اطمینان داشته باشد.
خوابیدن در فرودگاه


2) لباس هایتان را کمتر یا اضافه تر کنید تا راحت تر بخوابید.


دقت کنید که آیا احساس گرما می کنید یا سرما یا دمای هوای اطراف برایتان مناسب است. اگر احساس گرما می کنید، یک لایه از لباس هایتان را دربیاورید تا بیشتر احساس راحتی کنید. اگر احساس سرما می کنید، یک تکه لباس از ساک دستی خود در بیاورید و آن را بپوشید تا بتوانید راحت تر به استراحت در فرودگاه بپردازید. یک روسری یا کت می تواند جای یک پتو عمل کند. اغلب پوشاندن بازوها و بالاتنه تان می تواند به گرم شدن کل بدن شما و خوابیدن در فرودگاه کمک کند. همچنین به شما این احساس را می دهد که در خانه و زیر پتو هستید که این احساس می تواند بسیار آرامش بخش باشد.
خوابیدن در فرودگاه


3) از هدفون استفاده کنید.


در سفر با هواپیما به وسیله هدفون، جلوی شنیده شدن صدای بلند گوینده فرودگاه را می گیرید و یک صدای فراگیر که یکنواخت و خواب آور است، برای خودتان پخش می کنید. شما می توانید به موسیقی یا یک راهنمای مدیتیشن گوش بدهید تا به شما کمک کند با سرعت بیشتری به استراحت در فرودگاه بپردازید. تعداد زیادی اپلیکیشن رایگان مانند Deep Sleep و Relax Free روی تلفن همراه شما وجود دارند که می توانند به آرامش بیشتر و خوابیدن در فرودگاه کمک کنند.
خوابیدن در فرودگاه


4) روی گوشی موبایل خود یک آلارم قرار دهید.


روی گوشی خود یک آلارم قرار دهید که حداقل نیم ساعت قبل از سفر با هواپیما، شما را بیدار کند. حتی پروازهای تاخیر یافته هم ممکن است، به علت حل شدن مشکل های مکانیکی یا سایر مشکل های موجود به برنامه ریزی اولیه برگردند و سر موقع انجام شوند. مراقب باشید که تلفنتان شارژ کافی داشته باشد و سعی کنید به جای این که دقیقا در زمان پرواز بیدار شوید، احتیاط کنید و خیلی زودتر این کار را انجام بدهید. اگر از آن نوع اشخاصی هستید که با صدای آلارم بیدار نمی شوند، چند آلارم پشت سر هم بگذارید تا مطمئن باشید از خواب بیدار می شوید و پروازتان را از دست نمی دهید.
خوابیدن در فرودگاه


نکته دوم : پیدا کردن جایی برای خوابیدن


1) جایی پیدا کنید که نزدیک گیت خروجی شما باشد.


نزدیک ماندن به گیت خروجی تان، باعث می شود از هر گونه تغییر در وضعیت پرواز مطلع شوید. وقتی به دنبال جایی برای استراحت در فرودگاه می گردید، در محل تجمع هم پروازان خود بمانید و ترمینال را ترک نکنید. بهتر است که نزدیک به گیت خود بمانید تا بتوانید آن را به راحتی ببینید و در صورتی که پروازتان به برنامه اولیه بازگشت و قرار بود سر زمان بندی انجام شود، نزدیک گیت باشید.
خوابیدن در فرودگاه


2) یک ردیف صندلی پیدا کنید که دسته نداشته باشند.


اگر بتوانید دراز بکشید، بهترین استراحت در فرودگاه را خواهید داشت. بنابراین در ترمینال به دنبال نیمکت یا یک ردیف صندلی بی دسته بگردید تا بتوانید روی آن دراز بکشید و در راحت ترین وضعیت به استراحت در فرودگاه بپردازید. مراقب باشید تا صندلی هایی که برای اشخاص معلول تعبیه شده اند، اشغال نکنید.
خوابیدن در فرودگاه


3) اگر امکانش بود، یک روسری یا کت به عنوان زیرانداز روی یک قسمت فرش شده و تمیز بیاندازید.


در صورتی که یک نیمکت یا صندلی خوب برای دراز کشیدن پیدا نکردید، به دنبال گوشه ای دنج بگردید که دارای کفپوش باشد. تمیزترین قسمت ها آن قسمت هایی هستند که پاهای زیادی از روی آنها عبور نمی کنند. انداختن یک روسری یا کت روی کف پوش می تواند حائل خوبی بین شما و زمین باشد. مراقب باشید در مکان هایی که محل عبور و مرور و جاهای شلوغ هستند، دراز نکشید. زیرا مانع دیگران نخواهید بود و به علت این که بر سر راه دیگران نیستید و مزاحم خواب در فرودگاه نمی شوند، خواب بهتری خواهید داشت.
خوابیدن در فرودگاه


4) به دنبال مکان ساکتی بگردید که خیلی دور افتاده و خلوت نباشد.


برای چرت زدن پیش از سفر با هواپیما به دنبال جاهای ساکتی مانند فضای بین گیت ها یا نزدیک رستوران ها باشید. کلید اصلی موفقیت این است که  برای استراحت در فرودگاه، جایی را پیدا کنید که خیلی پر سر و صدا نباشد و البته خیلی هم دور افتاده و خلوت نباشد. جاهایی مانند نمازخانه ها، قسمت های انجام یوگا و قسمت های خیلی خلوت فرودگاه که جاهای خوبی برای خوابیدن به نظر می آیند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما را در معرض دزدی قرار دهند. به خصوص اگر کسی آن طرف ها نباشد.
خوابیدن در فرودگاه


5) به دنبال یک جای تاریک برای استراحت در فرودگاه بگردید.


به دنبال جای خوابی بگردید که دور از پنجره ها باشد تا نور طبیعی روز ، جلوی خوابیدن در فرودگاه را نگیرد. همچنین جایی که زیر یک چراغ سقفی روشن نباشد. گوشه های سالن و جاهایی که برای شارژ کردن لپ تاپ تعیین شده اند، معمولا تاریک ترند و در نتیجه برای خوابیدن در فرودگاه، بهتر هستند.
خوابیدن در فرودگاه


6) در مورد وجود جای خواب یا استراحت گاه در فرودگاه سوال کنید.


خیلی از فرودگاه های جدیدتر، بخصوص فرودگاه های بین المللی، جاهای مخصوص خواب یا استراحت گاه هایی مخصوص مسافران ترانزیت پیش از سفر با هواپیما دارند. قسمت اطلاعات فرودگاه را پیدا کنید و از آن ها بپرسید که آیا چنین امکاناتی در فرودگاه وجود دارد یا خیر. این جاهای مخصوص معمولا به طور رایگان یا برای مبلغ ناچیز به صورت ساعتی موجود هستند. اگر پرواز شما فقط تاخیر پیدا کرده، رفتن به یک معبر یا ترمینال دیگر، یک ریسک بزرگ است. این استراتژی برای زمانی مناسب است که یک توقف طولانی بین دو سفر با هواپیما وجود داشته باشد.
خوابیدن در فرودگاه


7) اگر ممکن است، حق دسترسی به استراحتگاه خریداری کنید.


خیلی از خطوط هواپیمایی، امکاناتی برای استراحت، دوش گرفتن و غذا خوردن بین دو پرواز و سفر با هواپیما به مشتریان خود ارائه می کنند. اگر قرار است که یک توقف خیلی طولانی داشته باشید، ارزش دارد که یک هزینه اضافی برای خرید یک کارت ویژه استفاده از استراحت گاه بپردازید تا بتوانید در یک جای راحت بخوابید. هزینه خرید بیشتر این کارت های ویژه حداقل 50 دلار است و این استراحت گاه ها تنها برای مسافرانی که بلیط یکسان روی یک خط هواپیمایی به خصوص دارند، باز هستند. برخی کارت های اعتباری خطوط هواپیمایی شامل یک سری مزایا مانند کارت های ویژه استراحت رایگان هستند. اگر شما زیاد سفر با هواپیما انجام می دهید، حتما با این کارت ها آشنا هستید.
خوابیدن در فرودگاه


نکته سوم : احساس راحتی کردن


1) دارایی های ارزشمند خود را در جای ایمن قرار دهید یا یک لاکر خریداری کنید.


دارایی های ارزشمندی مانند پاسپورت یا کیف پول خود را در جیب های داخلی کت خود قرار دهید. چیزهای ارزشمند کوچک مانند ساعت یا گوشواره را به دست ببندید و به گوش بیاویزید تا به شما متصل باشند. برای موارد ارزشمند بزرگ تر مانند لپ تاپ یا تبلت، بهتر است که یک لاکر ایمن کرایه کنید. اینگونه می توانید با اطمینان از این که دارایی هایتان در جای امنی قرار دارند، به راحتی و به سرعت به خواب بروید.


2) یک بالش موقتی بسازید.


از کیف یا کت لوله شده خودتان به عنوان یک بالش استفاده کنید. این کار می تواند فشار را از روی گردن شما بردارد و باعث شود تا بیشتر احساس آرامش کنید. اگر جنس کت شما زبر و خشن است، آن را پشت و رو کنید تا قسمت نرم تر آن با پوست صورت شما تماس داشته باشد. اگر احساس می کنید برای استراحت کردن به بالش نیاز دارید و بدون آن قادر به خوابیدن نیستید، اغلب در خیلی از فروشگاه های داخل فرودگاه، بالش های مخصوص گردن فروخته می شوند.


خوابیدن در فرودگاه


3) به طریقه درست و سالم بخوابید.


برای این که استراحت شما نیروبخش تر و موثر تر باشد، می بایست مراقب ستون فقرات خود در زمان خوابیدن باشید. به پشت دراز بکشید و یک کت لوله شده یا یک کوله پشتی زیر زانوهای خود قرار دهید. این کار باعث می شود که خمیدگی پشت کمر شما در زمان خواب حفظ شود و هنگام راه رفتن، کمترین درد را داشته باشید. اگر فقط می توانید روی شکم خود بخوابید، یک تکه لباس یا کت را لوله کنید و زیر استخوان لگن خود قرار دهید تا ستون فقرات شما در حالت مناسبی قرار گیرد. اگر مجبورید به صورت نشسته بخوابید، طوری بنشینید که پشتتان را به دیوار تکیه دهید و پاهایتان را روی هم بیاندازید. کت خود را لوله کنید و آن را بین قسمت پایینی کمر خود و دیوار بگذارید تا از ستون فقرات شما پشتیبانی کند. اگر تکه دیگری لباس غیر قابل استفاده با خود دارید، آن را مثل یک بالشتک پشت گردن خود قرار دهید.


4) قبل از این که بخوابید، از سرویس بهداشتی استفاده کنید.


زمانی که نیازهای اولیه خود را برطرف می کنید، به بدن خود کمک می کنید که به آرامش برسد و برای خوابیدن آماده شود. با این که بردن کیف هایتان به یک سرویس بهداشتی، حس خوبی ندارد، اما مسلما با یک مثانه خالی بهتر استراحت خواهید کرد.


خوابیدن در فرودگاه


5) قبل از این که بخوابید، یک غذای سبک بخورید.


معده ای که در حال غار و غور کردن باشد، مانع خوابیدن شما می شود. یک خوراکی سبک مانند یک موز یا یک بسته گرانولا بخورید تا شما را سیر کند و برای خواب شما آرامش به همراه بیاورد. به هیچ وجه یک وعده غذایی مفصل نخورید، به خصوص اگر معمولا در سفرهای هوایی دچار حالت تهوع می شوید.


خوابیدن در فرودگاه


6) قبل از چرت زدن، کارهای روتین قبل از خواب خود را انجام دهید.


با انجام دادن کارهایی که معمولا قبل از به رختخواب رفتن در خانه انجام می دهید، می توانید به خوابیدن بهتر خود کمک کنید. این کار، چه مسواک زدن دندان ها باشد، چه خواندن یک کتاب و چه دعا خواندن، انجام آن باعث می شود تا استرس و حالت عصبی شما خارج گردد و به سرعت به خواب بروید.


خوابیدن در فرودگاه


نکته چهارم : مجهز بودن برای خواب در فرودگاه


1) لوازم بهداشتی خود را در کیف دستی خود بگذارید.


این که بتوانید دندان های خود را مسواک بزنید، از دئودورانت خوش بو کننده بدن استفاده کنید یا پوست صورت خود را با کرم مرطوب کننده مرطوب کنید، می تواند در این که احساس بهتری در طول سفر نسبت به خود داشته باشید، کمک بسیار زیادی به شما بکند. لوازم ضروری خود را داخل ساک یا کیف دستی خود بگذارید تا برای آمادگی قبل از خواب در فرودگاه یا سرحال آمدن بعد از خواب از آنها استفاده کنید. تمام لوازم بهداشتی شما بهتر است که در اندازه های سفری باشند و با محدودیت های حجم ساک دستی در کشور شما مطابقت داشته باشند.


خوابیدن در فرودگاه


2) یک دست لباس اضافی همراه داشته باشید.


به همراه داشتن یک تی شرت نرم یا لباس ورزشی راحت می تواند تجربه خوابیدن در فرودگاه را برایتان راحت تر کند. وسایل سبک تری همراه بیاورید تا ساک دستی همراهتان را بتوانید، راحت تر حمل کنید. همچنین لوله کردن لباس ها باعث می شود تا آن ها جای کمتری را در میان وسایل ساک شما اشغال کنند.
خوابیدن در فرودگاه


3) یک پتوی سفری و یک بالشت همراه خود ببرید.


دمای هوا در فرودگاه ها معمولا غیر قابل پیش بینی است، بنابراین آوردن یک پتو می تواند به راحت تر خوابیدن شما کمک کند یا به عنوان یک لایه اضافی بین شما و زمین قرار گیرد. همچنین یک بالش می تواند تکیه گاهی برای گردن شما باشد و به شما کمک کند که در آرامش بیشتری بخوابید. یک بالش گردنی قابل باد کردن برای سفر به همراه داشته باشید که به راحتی بتوان باد آن را خالی کرد. چنین بالشی جای کمتری در ساک دستی شما اشغال می کند. پتو ها و بالش های سبک و کم حجم در بسیاری از عمده فروشی ها، فروشگاه های لوازم اردو و فروشگاه های لوازم مسافرتی به فروش می رسند.


خوابیدن در فرودگاه


4) چند لایه لباس بپوشید.


چند لایه لباس پوشیدن به شما حق انتخاب می دهد تا بتوانید راحت تر دمای بدن خود را تنظیم کنید و آسوده تر بخوابید. یک پیراهن آستین کوتاه یا یک تاپ بندی زیر یک کت سبک یا ژاکت نازک به شما تنوع و تطبیق پذیری زیادی می دهد. اگر خیلی احساس گرما می کنید، لایه های اضافی را از تن در بیاورید و به عنوان بالش یا زیر انداز برای خوابیدن استفاده کنید.


 خوابیدن در فرودگاه


5) به همراه لوازم ضروری خوابیدن سفر کنید.


یک ماسک روی چشم مخصوص خواب به همراه داشته باشید. این ماسک جلوی نور را می گیرد و به خصوص اگر بین کشورهایی با ساعت های متفاوت سفر می کنید، می تواند بسیار مفید باشد. به علاوه، آوردن هدفون به شما کمک می کند تا با گوش کردن به موسیقی موبایل یا تبلت یا دستگاه پخش موزیک خود به آرامش برسید. همچنین آلارمی که برای بیدار شدن خودتان تنظیم کرده اید، به طور مستقیم به گوشتان خواهد رسید. گوش کردن به صداهای چند بسامدی White noise روش بسیار خوبی برای فرار کردن از سر و صداهای اطراف است. اگر به فروشگاه های اینترنتی اپلیکیشن مراجعه کنید، اپلیکیشن های رایگان دارای صداهای چند بسامدی White noise مانند Bed Time Fan یا White Noise را می توانید پیدا کنید.


شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:سریعترین موتور جستجوگر مطالب و خبر ، مطالب و اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاریها و سایت ها
خبر روز ، آخرین اخبار ، جدیدترین اخبار ، تیتر اخبار ، خبر ، اخبار سیاسی ، اخبار ورزشی ، اخبار اقتصادی ، اخبار فناوری ، اخبار هنری ، اخبار پزشکی ، اخبار حوادث
.تمامی اخبار توسط نرم افزار جستجوگر خبر سایت شاخه گردآوری شده و سایت شاخه در قبال محتوای اخبار مسئولیتی ندارد